Jaka będzie pogoda jutro?

Zjawiska pogodowe, choć oglądane i odczuwane przez nas wszystkich codziennie, nie są w 100% zbadane i niejednokrotnie dla dużej liczy osób pozostają enigmatyczne i tajemnicze. Dlaczego powstaje tęcza? Jak szybko uderza piorun Dlaczego pada grad?

Autor: Marcus Vegas
Warunki dotyczące zachmurzenia, przeciętna temperatura dla danej pory dnia, poziom wilgotności oraz też natężenie i kierunek wiatru to tylko niektóre dane prezentowane w meteorologicznym. Zaledwie 3 zdaniowy opis wystarczy, by odpowiednio przygotować się na wszelkie zjawiska atmosferyczne z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Charakter wiatru, przewidywane opady lub ich brak, szacowana ilość stopni Celsjusza niezbyt długi opis – nieskomplikowany przepis na to by uniknąć codziennych pogodowych wpadek.

Przed wyjściem z domu lub planowanym wyjazdem wystarczy tylko zarezerwować sobie chwilę i sprawdzić na jakie pogodowe niespodzianki powinniśmy być przygotowani.Na innych stronach z pogodą, by dotrzeć do potrzebnych informacji musimy najpierw wskazać kontynent, miasto, charakter mapki lub wykonać inne, niepotrzebne kroki. Nasz serwis to krótka|nieskomplikowana prognoza dla naszego regionu|obszaru|miasta czyli dokładnie to czego nam trzeba na co dzień – temperatura, opady|rodzaj przewidywanych opadów|dane o opadach i rodzaj zachmurzenia|ewentualne, spodziewane zachmurzenie. Dynamiczność cyrkulacji, spora siła wietrzność oraz inne zjawiska pogodowe to główne powody dla których próby prognozowania pogody na okres bardziej odległy aniżeli 4-5 dni bardzo często mają odniesienia w rzeczywistości. Największa, bo ponad 84 procentowa sprawdzalność prognoz jest notowana właśnie dla przewidywań niskookresowych sporządzanych dla niedużych obszarów. Obszar klimatyczny, w którym jesteśmy sprawia, iż znajdujemy się w zasięgu mapy ryzyka pogodowego. Co prawda, trzęsienia ziemi lub błotne ulewy czy trzęsienia ziemi będą dla nas czymś niezmiennie rzadkim jednak możliwość przewidzenia ścisłej wartości temperatury, charakteru opadów czy też mocy wiatru sprawia, że wysoce sprawdzalne są tylko prognozy na krótki okres dla określonego obszaru. Rekordowe temperatury, rekordy siły wiatru czy różny stopień opadów, zdarzające się ostatnio są bez wpływu na próby prognozowania pogody. I choć na co dzień nie musimy obawiać się aż tak poważnych zjawisk to sprawdzając pogodę, zawsze wybierajmy na prognozę opracowaną najdalej na tydzień i dostosowaną do naszego obszaru, bowiem jedynie meteorologiczne maksimum 5-6